CATEGORY
|
FILM TITLE
|
DIRECTOR
|
ORIGINAL MUSIC SCORE
|
|
|
|
2ND PLACE
BURIED: THE 1982 ALPINE MEADOWS AVALANCHE
|
JULIAN SHERLE
|
|
BONEHEAD WINNER
SHUDDERBUGS
|
ERIC ELTERMAN
|
|
THIRD PLACE
THE PATH OF HIS SPIRITS
|
MARC MINER
|
ORIGINAL MUSIC SONG, SOUNDTRACK
|
|
|
|
3RD PLACE
FAMOE: WHAT I'VE BEEN THROUGH
|
FABIANO MONTESANO
|
|
2ND PLACE
FLIPSIDE-STACEY JACKSON
|
STACEY JACKSON
|
|
BONEHEAD WINNER
LEAVE NO TRACE
|
DREW SCHWEMER
|
ANIMATED MUSIC VIDEO
|
|
|
|
2ND PLACE
ADRIAN SUTHERLAND "RESPECT THE GIFT"
|
JUSTIN STEPHENSON
|
|
BONEHEAD WINNER
THE STAR IS BORN
|
MICHAEL BELY
|
|
3RD PLACE
THE WHEEL OF TIME
|
ZENCAT DONG
|
MUSIC VIDEO-INTERNATIONAL
|
|
|
|
BONEHEAD WINNER
BAD BOOGEY NEW LA
|
AARON JOACHIM-Australia
|
|
3RD PLACE
SIDUS TAURUS: ZIEGEIST
|
ALEXANDER PERKOV-Russian Federation
|
|
2ND PLACE
THAT'S WHAT I'M GONNA DO
|
NICOLAI TCHETCHELACHVILI-Switzerland
|
MUSIC VIDEO-USA
|
|
|
|
BONEHEAD WINNER
DANCE WITH DESTINY
|
ALAN J. CHRIEST
|
|
3RD PLACE
DELORES GALORE: DROP
|
JEREMEY LAVOI
|
|
HONORABLE MENTION
FOR THE SKEPTICAL
|
DAWN WESTLAKE
|
|
HONORABLE MENTION
MOON SHADOWS
|
HART GINSBURG
|
|
2ND PLACE
TAKE ME AWAY
|
MICHAEL MCCALLUM
|
SHORT: STUDENT FILM
|
|
|
|
3RD PLACE
DRIFTING
|
ALEXANDRA ECKELBARGER-Oklahoma City University
|
|
|
|
|
HONORABLE MENTION
KING OF KINGS
|
COLIN SANDERS-John Brown University
|
|
HONORABLE MENTION
MALEFACTOR
|
PIERCE RUSSEL JONES-Oklahoma City Community College
|
|
BONEHEAD WINNER
PORTRAITS
|
DANNY MOTTA-College of Cinema & Photography
|
|
2ND PLACE
SACRAMENT
|
JOSH ELIOT-Oklahoma City University
|
SHORT: DRAMATIC
|
|
|
|
HONORABLE MENTION
A DARK DESTINY
|
WENDY PENNINGTON
|
|
3RD PLACE
CLEANING
|
SHARIE KORIN VANCE
|
|
HONORABLE MENTION
ENDANGERED IN THE OZARKS
|
TOR SKOGEN
|
|
BONEHEAD WINNER
ENLIGHTEN
|
KEITH DANIELS
|
|
HONORABLE MENTION
LAUNCH
|
VINCE WILLIAMS
|
|
2ND PLACE
THE ASSASSIN'S APPRENTICE 2: SILBADORES OF THE CANARY ISLANDS
|
RUSS EMANUEL
|
|
HONORABLE MENTION
SPIC
|
HEIDI MIAMI MARSHALL
|
SHORT: COMEDIC
|
|
|
|
2ND PLACE
MS. ROSSI 2: MS. ROSSI TAKES THE CAKE
|
PAT BATTISTINI
|
|
BONEHEAD WINNER
NO JOKE
|
CLAIRE WASMUND
|
|
3RD PLACE
THE WALLFLOWER PACT
|
RIKKI STINNETTE
|
SHORT: ANIMATION
|
|
|
|
3RD PLACE
ACCORDING TO DOGS
|
KATHLEEN RENEE KRENITSKY
|
|
BONEHEAD WINNER
STINKY'S BIG ADVENTURE
|
RYAN J. GILMER
|
|
2ND PLACE
THE DARK ODYSSEY 2: ICE NEXUS
|
MICHAEL LAVINE
|
SHORT: OKLAHOMA SOIL
|
|
|
|
HONORABLE MENTION
A LITLE DEAD
|
BEN RICHARDSON
|
|
HONORABLE MENTION
AMELIA'S PRAYER
|
LANCE MCDANIEL
|
|
HONORABLE MENTION
ENLIGHTEN
|
KEITH DANIELS
|
|
2ND PLACE
L.I.F.E: IT'S WONDERFUL
|
DATHAN SMITH
|
|
HONORABLE MENTION
LOVE LOST AND FOUND
|
SHIHYUN WANG
|
|
BONEHEAD WINNER
SCENE 12-MY HUSBAND IS THE DEVIL
|
JAMES KOHLER MOLLOY
|
|
HONORABLE MENTION
SEEKER
|
VICTOR CABALLERO
|
|
3RD PLACE
THE LESSON
|
COLIN PATRICK RYAN
|
|
HONORABLE MENTION
TRUCK STOP WALTZ
|
BLAKE HAMRICK
|
SHORT: DOMESTIC VIOLENCE AWARENESS
|
|
|
|
2ND PLACE
GUILT
|
CEDRIC THOMAS SMITH
|
|
BONEHEAD WINNER
MAD/WOMAN
|
MARC ACITO
|
|
HONORABLE MENTION
PAYANAM-THE JOURNEY
|
SRINI PRABHALA
|
|
3RD PLACE
PROMISES OF SNOW
|
MATTHEW RAMSAUR
|
|
HONORABLE MENTION
SEVEN MINUTES AND THIRTY-ONE SECONDS
|
SOLMAZ GHOLAMI
|
MICRO SHORT: COMEDIC
|
|
|
|
BONEHEAD WINNER
PUPPETITIS
|
PHILIP SNYDER/ROBERT SNYDER
|
|
2ND PLACE
MERMAGIC
|
BRIAN DU
|
|
3RD PLACE
SARGE'S LAST REQUEST
|
DOUG WILDER
|
|
HONORABLE MENTION
VEGAN APOCALYPSE
|
PATRICK POE & LOLO LOREN
|
MICRO-SHORT: DRAMATIC
|
|
|
|
3RD PLACE
ABSOLUTE POWER
|
NATHANIEL AVILA
|
|
BONEHEAD WINNER
AVAST YE SCALLYWAG
|
CHRIS SPINAS
|
|
HONORABLE MENTION
DOG
|
DEVIN MONTGOMERY
|
|
HONORABLE MENTION
THE DRINK
|
ERIKA ORAFU
|
|
2ND PLACE
THE PASSENGER
|
CARLOS SUAREZ
|
MAX-SHORT/TV PILOT:WESTERN
|
|
|
|
3RD PLACE
LONE WOLF HILL
|
VICTOR ALEXANDER VERLAGE
|
|
2ND PLACE
NEW WEST
|
JORDAN MEARS
|
|
BONEHEAD WINNER
ROBO HILLS
|
GEORGE MEYERS
|
MAX-SHORT/TV PILOT: DRAMATIC
|
|
|
|
2ND PLACE
AFTER THE DOOMSDAY
|
SHIHYUN WANG
|
|
BONEHEAD WINNER
LAKE CT.
|
ROBERT E. WILLIAMS
|
|
3RD PLACE
THE ONYX EXPERIENCE
|
ANDREW HAMILTON
|
MAX-SHORT/TV PILOT: ROMANCE/COMEDIC
|
|
|
|
BONEHEAD WINNER
HEART CYCLES
|
JAY PENNINGTON & GERRY OLERT
|
|
3RD PLACE
JON JON & DICKIE: BACKSTAGE PASS
|
BLAKE NOLAN BROWN & B. TODD DAVENPORT
|
|
2ND PLACE
REUNION
|
2ND PLACE
L. TANNER SMITH
|
MAX-SHORT/TV PILOT: OKLAHOMA SOIL
|
|
|
|
BONEHEAD WINNER
JON JON & DICKIE: BACKSTAGE PASS
|
BLAKE NOLAN BROWN & B. TODD DAVENPORT
|